Lampy sufitowe we wnętrzu – jakie wybrać?

Lampy sufitowe we wnętrzu - jakie wybrać

Lampy sufitowe są często montowane na płytach gipsowo-kartonowych i sufitach napinanych. Wyglądają one oryginalnie, podkreślają wystrój pomieszczenia i pomagają ukryć nierówności ścian. A ich instalacja nie zajmuje dużo czasu.

Cechy konstrukcyjne lamp sufitowych

Lampy sufitowe różnią się pod względem wzornictwa. Można je więc tutaj dobrać do każdego wnętrza. Konstrukcja urządzenia może być stała lub obrotowa. Jeśli konieczna jest zmiana kierunku strumienia świetlnego, lepiej jest zainstalować lampę obrotową. Oprawy stałe są również nazywane oprawami punktowymi, ponieważ świecą w jednym kierunku.

Różne rodzaje źródeł światła

Źródła światła na suficie są wykorzystywane jako oświetlenie główne i dodatkowe. Istnieje kilka odmian urządzeń.

  • Mocowane do sufitu i skręcane w różnych kierunkach.
  • Montaż natynkowy – stosowany jako oświetlenie dodatkowe. Można je montować nie tylko na sufitach napinanych czy płytach gipsowo-kartonowych, ale także na tynku.
  • Reflektory punktowe – zamontowane w dużej liczbie w całym pomieszczeniu, pomagają zrekompensować brak światła.
  • Lampy podwieszane – montowane na niewielkiej odległości od sufitu wraz z osprzętem. Wysokość takich lamp może być różna. Często zawiesza się je na środku pomieszczenia, ponieważ rozpraszają światło.
  • W lampach sufitowych można stosować różne rodzaje żarówek: halogenowe, żarowe i LED.

Żarówki halogenowe są niezawodne i trwałe, ale drogie. Są one często stosowane w pomieszczeniach o niskich sufitach. Jedyną wadą jest konieczność demontażu całej oprawy w celu jej wymiany. Tradycyjnym typem żarówek są żarówki żarowe. Zużywają one jednak dużo energii elektrycznej i szybko się wypalają. Aby je wymienić, należy wykręcić starą żarówkę i wkręcić nową. Takie urządzenie może się spalić przy najmniejszym przepięciu.