Znanym elementem w większości domów jest zegar ścienny. Różnią się one stylem i wielkością, ale w przeciwieństwie do modeli podłogowych nie zajmują w ogóle miejsca i mogą stanowić ozdobę każdego pomieszczenia, od salonu po przedpokój. Wybierając zegar ścienny do wnętrza pokoju, należy nie tylko polegać na własnym smaku, ale także wziąć pod uwagę osobliwości mechanizmu i stylu otoczenia.
Mechanizm ruchów zegara
Tak się złożyło, że zegary ścienne do salonu stały się ulubionym obiektem eksperymentów projektantów. Współczesne modele są zaskakująco różnorodne pod względem formy, materiału i koloru. A kiedy wybierasz zegary ścienne do salonu, powinieneś wziąć pod uwagę zarówno wystrój, jak i dźwięk.
Nie jest tajemnicą, że wiele osób zazwyczaj nie zauważa cichego „tykania”, podczas gdy inni zadowoliliby się jedynie cichym modelem. Niektórzy lubią, by o czasie przypominała im muzyka, gong lub kukułka.
Nowoczesne zegary ścienne są wykonane z następującymi rodzajami mechanizmów
- Mechaniczne zegary działają dzięki energii nawijanej sprężyny. Części są wykonane z metalu, dzięki czemu mechanizm jest trwalszy i dłużej można je regenerować. Koszty eksploatacji są minimalne, a efekt mechanicznego ruchu jako elementu dekoracyjnego jest utrzymywany tak długo, jak długo jest on zawieszony na ścianie. Modele te pasują zarówno do stylu klasycznego, jak i nowoczesnego.
- Wadą modeli mechanicznych jest ich wysoka cena, która wynika z ręcznego montażu. Ponadto mechanizm sprężynowy wymaga ciągłego nakręcania, a jego precyzja jest gorsza niż w przypadku wersji elektronicznych czy kwarcowych.
- Zegary ścienne do salonu które zawierają kwarcowy układ elektroniczny i działają na baterię. Modele kwarcowe charakteryzują się wysoką dokładnością, ruch wskazówek nie zależy od jakości sprężyny. Do plusów należy zaliczyć niedrogi koszt i pozbycie się ciągłego nawijania. Wadą jest mała łatwość konserwacji i koszt wymiany baterii.
- Elektroniczne zegary posiadają również oscylator kwarcowy i baterię, ale wykorzystują wyświetlacz cyfrowy do pokazywania czasu. Modele elektroniczne są przystępne cenowo, mają dobrą dokładność i są ciche. Zazwyczaj są one wyposażone w wiele dodatkowych funkcji: mierzą ciśnienie atmosferyczne, temperaturę, mogą służyć jako kalkulator lub notatnik. Wadą są koszty wymiany baterii oraz wrażliwość na pola elektromagnetyczne.