Istotnym elementem urządzenia kuchni jest oświetlenie. Powinno być tak zaprojektowane, by zapewniało domownikom wygodę i bezpieczeństwo, a także gustownie ozdabiało wnętrze. Wybór lamp do kuchni jest ogromny. Od plafonów, lamp sufitowych i wiszących po kinkiety, listwy halogenowe czy paski LED. Wyznaczenie w kuchni poszczególnych stref pomaga w wyborze określonego rodzaju lamp do tego pomieszczenia. Oświetlenie kuchenne powinno mieć wiele źródeł światła, które zapewnią domownikom odpowiedni komfort.
Rodzaje oświetlenia kuchennego
Podział kuchni na mniejsze strefy, które pełnić będą określone funkcje, jest punktem wyjścia do wyboru najbardziej efektywnego oświetlenia. Najogólniej oświetlenie kuchenne można podzielić na oświetlenie centralne i zadaniowe.
Podstawowe, sufitowe oświetlenie kuchni to z reguły pojedyncze źródło światła. W mniejszych kuchniach może to być plafon umieszczany na suficie, lub pojedyncza lampa wisząca. W dużych pomieszczeniach lampy do kuchni (sprawdź takie) mogą mieć formę kilku punktów świetlnych umieszczonych na listwie. W takim oświetleniu sprawdzają się reflektory halogenowe lub lampki LED.
Oświetlenie zadaniowe związane jest z oświetleniem blatów roboczych, wysp kuchennych i stołów w jadalnej części kuchni. Lampy do kuchni umieszczane nad wyspą lub nad stołem najczęściej są wiszące, w postaci jednego lub wielu źródeł światła.
Kinkiety, taśmy lub żarówki LED
Trzecim, dodatkowym rodzajem oświetlenia kuchennego jest oświetlenie dekoracyjne. Nie jest obowiązkowe, a umieszczane może być w różnych miejscach. Sprawia, że kuchnia staje się miejscem klimatycznym. Do tego celu wykorzystuje się na przykład kinkiety, albo pojedyncze żarówki LED umieszczane na szafkach kuchennych. Paskami LED można podświetlić też różne kuchenne wnęki lub umieścić je pod szafkami kuchennymi.