Doniczki samonawadniające to bez wątpienia jedna z rewelacji ostatnich lat. Znają je i bardzo wysoko cenią praktycznie wszyscy miłośnicy roślin doniczkowych. Co dokładnie sprawia, że są one aż tak popularne? Jakie są ich kluczowe zalety, które przyczyniają się do tego, że każdy z nas marzy o staniu się posiadaczem takiego produktu?
Jak działa doniczka samonawadniająca?
Jest to niezwykle proste w działaniu rozwiązanie, które opiera się na szeregu mikroskopijnych kanalików. To właśnie one łączą dwie komory donicy, które wypełnione są ziemią oraz wodą.
W górnej komorze, która jest tak naprawdę klasyczną doniczką z ziemią i posadzoną rośliną niewiele się zmieniło. Radykalne zmiany natomiast nastąpiły w dolnej części donicy, która w całości wypełniona jest teraz wodą. To właśnie obecne w doniczce kanaliki stanowią połączenie między nimi i pozwalają roślinie dowolnie pobierać wodę.
Poprawa zdrowia i rozwoju rośliny
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz prawidłowe podlewanie roślin wodą jest zadaniem dość trudnym. Z tego też powodu to właśnie w wyniku nieodpowiedniego podlewania dochodzi najczęściej do pogorszenia się zdrowia roślin. Przyczyną nie jest tu wcale zapominanie o podlewaniu, lecz właśnie robienie tego w zły sposób, czyli np. przelewanie roślin.
Jeśli jednak będzie się miało donicę samonawadniającą obecna w niej roślina będzie mogła niejako samodzielnie czerpać wodę wedle swojego zapotrzebowania. Dzięki temu wyraźnie poprawi się jej zdrowie, a także nastąpi o wiele szybszy jej rozwój.
Wygoda użytkowania
Jak często powinno się podlewać rośliny doniczkowe? Rzecz jasna wszystko zależy od tego, jakie konkretnie są to rośliny, lecz przeważnie zaleca się, aby podlewać je wodą raz na 2-3 dni. Jest to więc spory problem dla tych osób, które jadą na urlop lub też często wyjeżdżają służbowo. W takich sytuacjach należało prosić o pomoc sąsiadów lub też najbliższą rodzinę. Sytuacja znacznie się jednak zmieniła dzięki powstaniu donicy samonawadniającej.
Donica tego rodzaju zapewnia naprawdę rewelacyjną wygodę. Posiadając ją, nie trzeba pamiętać o częstym podlewaniu roślin, a także nie trzeba prosić nikogo o pomoc w opiece nad nimi.
Oszczędność wody
Często słyszy się opinie, że tego rodzaju doniczki są zupełnie nieopłacalne, ponieważ ich zakup wymaga wyłożenia naprawdę dużych sum pieniędzy. To prawda – są to donice kosztowne, lecz pozwalają one dość sporo zaoszczędzić. Jak to możliwe?
Wiedzieć trzeba, że jednym z najpoważniejszych błędów związanych z podlewaniem roślin, jest zużywanie zbyt dużej ilości wody. Rośliny zwyczajnie są przelewane, co nie tylko powoduje ich osłabienie, lecz dodatkowo przyczynia się do większych rachunków za wodę. Wystarczy jednak tylko zastosować donice samonawadniającą, aby zużycie wody znacznie spadło. Jak wynika z przeprowadzanych badań, tradycyjne ręczne podlewanie zużywa nawet o 50-60% więcej wody niż wykorzystuje się w przypadku donic samonawadniających. Różnica jest więc kolosalna i bardzo szybko będzie miała swoje odzwierciedlenie w rachunkach za wodę.