Dekoracje i ozdoby potrafią odmienić każde wnętrze. Mogą nie tylko podkreślić jego charakter, ale też stanowić łącznik stylistyczny dla całego mieszkania. Jeśli chodzi o obrazy natura na ścianę, rynek oferuje naprawdę wiele. Warto zatem sprawdzić, w jakim pomieszczeniu takie ozdoby będą wyglądać najlepiej.
Obrazy natura – szkło, płótno, a może wydruk?
Obrazy ze szkła pasują do nowoczesnych i hermetycznie urządzonych wnętrz. Świetnie sprawdzą się w minimalistycznym salonie, gdzie mogą wisieć w różnej konfiguracji na centralnej ścianie. Będą także pasować do kuchni, bo szkło stylistycznie współgra z płytkami, które są nieodzownym elementem jej wyposażenia.
Nieco inaczej sprawa wygląda z obrazami na płótnie. Tu najlepiej zwrócić uwagę na to, z czego i w jakim stylu wykonana jest rama. Bezpieczne będą proste ramy w klasycznych kolorach: biel, czerń, srebro. Wkomponują się w pomieszczenie urządzone w dowolnym stylu. Ramy drewniane, szczególnie grube i ozdobne, będą pasować do wnętrz tradycyjnych. Dobrze jest wtedy dobrać je kolorystycznie do mebli. W klasycznym pomieszczeniu obrazy natura na ścianie powinny mieć te same ramy. W nowoczesnych wnętrzach można puścić wodze fantazji.
Obrazy natura drukowane to prawdziwe dzieła sztuki. Najczęściej nie mają ram, które ograniczałyby stylistycznie ich wykorzystanie. Bez wątpienia jednak najlepiej sprawdzą się w dużych (przestronnych) i nowoczesnych wnętrzach.
Jak prawidłowo powiesić obrazy na ścianie?
Aby obraz natura był dobrze widoczny, należy powiesić na wysokości 140-160 cm, czyli na wysokości wzroku osoby dorosłej. Tę zasadę najlepiej stosować w sytuacji, gdy obraz jest duży, a ściany nie zdobią żadne meble.
Czym kierować się przy wieszaniu obrazów w umeblowanym pokoju?
- symetria – obrazy powinny być umieszczone symetrycznie nad komodą, czy kanapą lub równomiernie pomiędzy wyższymi szafkami
- obrazy natura będą prezentować się najlepiej w naturalnym świetle, czyli na ścianie po przeciwnej stronie okna
- tematyka – w jednym pomieszczeniu warto wieszać obrazy w tej samej stylistyce, np. obrazy natura lub portrety