Meble do sypialni mogą mieć różnorodny styl i funkcjonalność. Zwyczajowo oprócz łóżka w tym pomieszczeniu umieszcza się także szafki nocne, szafę garderobianą, komodę oraz toaletkę. Ten ostatni typ mebli, czyli toaletki do sypialni wracają na nowo do łask, choć w nieco innej roli niż przed wiekami. Jakie funkcje spełniają toaletki, jakie typy mebli tego rodzaju można spotkać? Które z nich sprawdzą się najlepiej? Oto kilka wskazówek, które toaletki do sypialni będą dobrym wyborem.
Jakie zadanie mają toaletki do sypialni?
Współczesne toaletki do sypialni tworzą przestrzeń do przygotowania makijażu i fryzury, a jednocześnie miejsce do przechowywania niezbędnych gadżetów związanych z urodą i pielęgnacją. To na przykład:
- kosmetyki pielęgnacyjne,
- kosmetyki kolorowe,
- wody toaletowe i perfumy,
- biżuteria,
- akcesoria do włosów,
- inne niezbędne gadżety.
Przeważnie mają formę przypominającą nieco biurko, ale ze zintegrowanym lustrem. Czasem może być ono rozkładane czy chowane w meblu. Poza tym toaletka może mieć szuflady, wysuwane tace, schowki, szkatułki czy szafki. Do toaletki w zestawie może być dołączony taboret lub inne siedzisko, ale nie jest to obligatoryjne.
Rodzaje toaletek do sypialni – wielkość, funkcjonalność i styl
Toaletki do sypialni dość często są częścią zestawu mebli, albo też określonego systemu z meblami do wyboru. Mogą być to bardzo zróżnicowane konstrukcje, w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, klasycznym czy glamour. Od prostych i niedużych stolików ze schowkiem i niewielkim lusterkiem, poprzez typowe konstrukcje z kilkoma szufladkami i owalnym lustrem, aż po designerskie rozwiązania wyposażone nawet w oświetlenie i inne gadżety – każdy znajdzie toaletkę, która spełni jego potrzeby pod kątem funkcjonalnym i estetycznym. Choć toaletki do sypialni są meblem kojarzonym przede wszystkim z kobietami, ich forma i funkcjonalność niejednokrotnie pozwala na komfortowe użytkowanie przez każdego.
Które praktyczne rozwiązania sprawdzają się najlepiej?
Wybór toaletki do sypialni może nie być prosty przy dość pokaźnej ilości dostępnych modeli. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na pasujący styl i wygląd, ale także aspekty funkcjonalne. Konstrukcja, nawet w przypadku optycznie lekkich modeli powinna być solidna i wytrzymała. Ponadto warto uwzględnić:
- wymiary mebla, w tym także dogodną wysokość blatu i lustra, dopasowaną do wymagań głównego użytkownika,
- dostępność i możliwość organizacji przestrzeni do przechowywania – wszelkie szuflady, szafeczki czy schowki powinny pomieścić akcesoria, które będą tam przechowywane,
- możliwość uporządkowania przestrzeni, bez konieczności trzymania wszystkiego na wierzchu,
- opcja podświetlenia, czy to wbudowanego, czy dodatkowo instalowanego bądź wolnostojącego.
- łatwość utrzymania w czystości, sposób pielęgnacji mebla.
Ciężko zatem wskazać jeden uniwersalny model mebla, który zawsze się sprawdzi. Wiele zależy od indywidualnych wymagań, które powinny być głównym czynnikiem uwzględnianym przy wyborze.