Wywijanie orła dla opornych – dywany antypoślizgowe czy maty?

Wielu się zgodzi ze stwierdzeniem, że dywany są niezłym dodatkiem uzupełniającym nie tylko pokoju, ale i całego domu. Jednak mają jedną istotną wadę, która w niektórych miejscach naprawdę może dać – dosłownie -w kość. Dywany mogą się ruszać i stwarzać ryzyko poślizgnięcia oraz upadków. Jak przeciwdziałać wywijaniu orła?

Do wyboru jest kilka rozwiązań.

  • spraye – łatwe do użycia, ale warstwy klejące mogą być nierównomiernie nakładane, poza tym często pozostają resztki aerozolu na podłodze lub ścianach, jeśli się ich nie zabezpieczy.
  • kleje – czysta chemia, a biorąc pod uwagę ilość tzw. lotnych związków organicznych, jest to najgorsza opcja, lecz zapewniająca najmocniejsze połączenie dywanu do podłoża.
  • dwustronna taśma – mocno trzyma i można ją wykorzystać w bardziej wąskich dywanach, np. na schodach, ale zostawia zabrudzenia oraz może być kosztowna przy większych dywanach.
  • uchwyty narożne – unieruchamiają dywan, ale nadal może on „chodzić” przy bardziej intensywnym ruchu pieszym, czyli np. biegających dzieciach.
  • podkłady lub maty antypoślizgowe – najłatwiejsze w użyciu cechują się wysoką wydajnością, zaletą jest to, że można je dopasowywać do niestandardowych kształtów dywanów jak okręgi, kształty zwierząt lub rozety.
  • dywany antypoślizgowe – mają już wbudowane specjalne podkłady gumowe w postaci siatki podobne do mat antypoślizgowych. Ze względu na funkcję, maty, podkładki lub spody w dywanach podgumowanych są wykonane z tworzyw sztucznych.

Jakie są cechy mat i dywanów antypoślizgowych?

Bezpieczeństwo

Prosta antypoślizgowa podkładka lub dywan antypoślizgowy sprawią, że dywan będzie leżał płasko na dowolnej powierzchni i ni będzie się on ślizgać ani poruszać. Dzieci biegające korytarzem lub w przedpokoju nie powinny się już więcej przewracać się po zgniecionych fragmentach dywanu. A może powinny? Sąsiedzi na dole uważają, że tak.

Estetyka

Proste. Płaski dywan wygląda lepiej niż pomarszczony, wyboczony czy powyginany. Nie będzie się też irytująco zwijał w narożnikach. Maty lub dywany dywany podgumowane zachowają też wytrzymałość.

Akustyka

Antypoślizgowa mata lub dywany antypoślizgowe zapewniają redukcję dźwięków. Spacerując po domu, zwłaszcza na górze, słychać wyraźny odgłos kroków. Antypoślizgowa podkładka lub dodatkowa warstwa lateksu pod dywanem podgumowanym tłumią ten hałas dzięki dodatkowej barierze amortyzującej między stopami, dywanem i podłogą. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli ma się malutkie dzieci, które potrzebują spokojnego domu do odpoczynku i snu.

Elastyczność

Podkłady i maty zwiększają żywotność dywanów, zapobiegając jego uszkodzeniu. Można je również ponownie wykorzystać i przenieść w inne miejsca. Dywany antypoślizgowe mają już zamontowaną dodatkową warstwę, ale można je też przenosić.

LZO

Maty i warstwy lateksowe w dywanach antypoślizgowych są wykonane z tworzyw sztucznych. Większość materiałów budowlanych je zawiera. Są to chemiczne substancje uwalniane w postaci gazu. W mniejszym lub większym stopni każdy dywan syntetyczny je uwalnia.

Wilgoć

Maty i dywany antypoślizgowe można prać, jednak warstwy lateksowe mają tendencję do zatrzymywania wody. Należy szczególnie uważać, gdy maty są używane z podłogami naturalnymi jak drewno czy kamień. Niewysuszona dostatecznie mata lub czymś zalana, na której leżą dywan i meble, nie będzie w stanie usunąć wilgoci, więc może zacząć gnić lub pleśnieć. W przypadku niezabezpieczonych podłóg drewnianych może to powodować odbarwienia i niszczenie drewna.