Dywany tureckie – powiew orientalizmu w Twoim domu

Przepiękne dywany tureckie są rozsławione na świecie i pożądane przez wiele osób. Nie bez powodu – są to wyjątkowe elementy dekoracyjne, które wprowadzają do domu nutę orientalną. Przeczytaj, czym wyróżniają się dywany produkowane w Turcji.

Długa historia tkactwa

Turkom dywany towarzyszyły od zarania dziejów. Niegdyś używali ich w celu ogrzania domów, a właściwie namiotów. W konsekwencji, za sprawą wielu lat doświadczenia, wypracowali nietuzinkowy proces tworzenia dywanów, co w efekcie wpływa na wysoką jakość wykonania. Wyróżniamy kilka sposobów produkcji klasycznego dywanu tureckiego. Otóż najpopularniejsze są wykładziny wiązane i tkane.

Wcześniej jednak należy wybrać odpowiedni materiał – Turcy zwykli używać owczej i koziej wełny, bawełny, a niekiedy sierści wielbłąda. Następnie przychodzi czas na barwienie dywanu. Do tego celu używane są naturalne surowce barwiące, takie jak owoce. Tego typu składniki są zdecydowanie trwalsze niż te przemysłowe.

Nietuzinkowe wzornictwo

Dywany tureckie słyną nie tylko z wysokiej jakości wykonania, lecz także przykuwającego wzrok designu. Najczęściej stosowane są wzory geometryczne oraz roślinne. Niegdyś popularne były także dywany krajobrazowe lub przedstawiające ważne budynki. Niewątpliwie jest to kwintesencja kunsztu tego rzemiosła. Teraz jednak tego typu skomplikowane wzory częściej widzi się w muzeach, pałacach i meczetach, aniżeli na rynkach.

Co jeszcze wpływa na niepowtarzalny wygląd dywanów? Zdecydowanie intensywna kolorystyka, która jest tak lubiana w Turcji. Dominującą barwą jest głęboka czerwień w różnych odcieniach, której często towarzyszą granat, brąz czy kolor musztardowy.

Wzbogać swój dom o wschodnie ozdoby

Jeśli zastanawiasz się jak nadać swojemu wnętrzu charakteru, możesz pokusić się o zakup dywanu tureckiego. Tego typu wykładziny niekiedy można nazwać nawet dziełami sztuki. Są bowiem wykonane z niezwykłą dbałością, a ponadczasowe wzornictwo nadal zaskakuje.

Dywan klasyczny dostępny na stronie https://sklepeureka.pl/dywany/klasyczne