Sansewieria – jakie są gatunki rośliny?

Sansewieria to roślina, która jest nazywana bardzo często również wężownicą lub językiem teściowej. Takie nietypowe nazewnictwo ma swoją genezę w kształcie oraz ubarwieniu liści. Przypominają one wijące się ku górze języki lub węże. Warto również podkreślić, że sansewieria posiada właściwości czyszczące powietrze, co jest bardzo dużą zaletą. W tym artykule przedstawimy podstawy pielęgnacji sansewierii i jej gatunki.

Dlaczego sansewieria stała się popularna?

Sansewieria pochodzi zazwyczaj z Afryki lub z najcieplejszych rejonów Azji. W ostatnim czasie zyskała ona popularność ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Mowa tutaj o możliwości oczyszczania powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz. W przełożeniu na praktyczne założenia oznacza to, że domowa sansewieria w doniczce to idealny pomysł dla osób chorych, starszych oraz rodziców małych dzieci. Jednak należy pamiętać, że dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa się najczęściej powinno być niezwykle ważne dla człowieka w każdym wieku, niezależnie od jego stanu zdrowia. Profilaktyka jest bowiem bardzo ważna.

Sansewieria – jakie są gatunki rośliny?

Jak wspominaliśmy wyżej sansewieria staje się oraz bardziej popularna, głównie dzięki swoim właściwością oczyszczającym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że sansewieria ma wiele gatunków, które mają jeszcze dodatkowo podgatunki! Najczęściej spotykane gatunki to:

– sansevieria gwinejska, posiadająca kilka odmian – Laurenti, Golden Flame, Moonshine, Robusta. 

– sansevieria walcowata, znana ze względu na specyficzne właściwości swoich liści, które można zaplatać w okazałe warkocze, najbardziej znane odmiany z tego gatunku to – Patula, Wild, Skyline, Dragon Fingers, Mikado i Spaghetti,

– sansevieria Cejlon, która może osiągnąć nawet do siedemdziesięciu centymetrów wysokości i charakteryzuje się ciemnolistnym ubarwieniem,

– sansevieria hiacyntowa, która osiąga nawet do stu dwudziesty centymetrów wysokości,

– sansevieria bacularis, która wyróżnia się ze wszystkich gatunków,

gdyż posiada białe kwiatki przyozdobione liliowymi smużkami, warto jednak podkreślić, że aby uzyskać te kwiatki trzeba zapewnić roślinie odpowiednią pielęgnacje (chodzi głównie o dostęp do światła naturalnego). 

Sansewieria pielęgnacja – zbyt dużo nawozu lub zbyt mała ilość światła

Pielęgnacja sansevierii wbrew pozorom nie jest łatwa. Po pierwsze roślina potrzebuje bardzo specyficznej ziemi, aby odpowiednio rosnąć. Kolejną ważną sprawą jest fakt, że zbyt duża ilość nawozu może spowodować, że liście staną się wiotkie oraz miękkie. W takim przypadku jest tylko jedno rozwiązanie – trzeba jak najszybciej przesadzić roślinę. Absolutnie nie wolno próbować metody wypłukania nadmiaru nawozu, bo może się to skończyć przelaniem rośliny. Trzeba również podkreślić, że ważną rolę w pielęgnacji sansevierii odgrywa światło naturalne. Zbyt mała ilość światłą może przyczynić się do zaniku dekoracyjnych prążków na listkach niektórych z wyżej przytoczonych  gatunków sansevierii. Należy pamiętać więc, aby roślina stała w dobrze nasłonecznionym miejscu.